Kombinacja czynników podnosi USD/CAD do najwyższego poziomu od maja 2020 we wtorek.
Cofające się ceny ropy osłabiają szaleństwo i oferują wsparcie przy mocniejszym dolarze.
Agresywna podwyżka stóp Fed, obawy przed recesją nadal sprzyjają bezpiecznej przystani.
Para USD/CAD zyskuje na sile drugi dzień z rzędu i we wtorek wspina się na najwyższy poziom od maja 2020 roku. Para trzyma się wzrostów nieco poniżej połowy 1,38000 we wczesnej europejskiej sesji i wydaje się, że jest w stanie przedłużyć ostatni silny wzrost, który był świadkiem w ciągu ostatniego tygodnia.

Kalendarz ekonomiczny

Ceny ropy naftowej przedłużają nocny spadek z najwyższego poziomu od końca sierpnia w związku z obawami, że globalne spowolnienie gospodarcze i rosnące przypadki COVID-19 w Chinach zaszkodzą światowemu popytowi na paliwa. To z kolei jest postrzegane jako osłabienie szaleństwa związanego z towarami i działa jako tailwind dla pary USD/CAD. Poza tym, bazowy zwyżkowy sentyment wokół dolara amerykańskiego wspiera perspektywy dalszego krótkoterminowego ruchu aprecjacyjnego.

Perspektywy bardziej agresywnego zacieśnienia polityki przez amerykański bank centralny, wraz z obawami o recesję i ryzykiem geopolitycznym, nadal sprzyjają dolarowi. Rynki wydają się być przekonane, że Fed będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych w szybszym tempie, aby okiełznać inflację i wyceniał kolejną bardzo dużą podwyżkę o 75 pb w listopadzie. Zakłady zostały dodatkowo podniesione przez nocne jastrzębie komentarze wiceprezesa Fed Laela Brainarda.

To z kolei wspiera wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Co więcej, dominujące środowisko wykluczenia ryzyka jest postrzegane jako kolejny czynnik napędzający przepływy do przystani. Nastroje na rynku pozostają kruche z powodu obaw o trudności gospodarcze wynikające z szybko rosnących kosztów finansowania zewnętrznego. Co więcej, dalsza eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i wahania w handlu między USA a Chinami łagodzą apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa.

Wspomniane wcześniej czynniki fundamentalne sugerują, że ścieżka najmniejszego oporu dla pary USD/CAD jest w górę. To powiedziawszy, brak jakichkolwiek dalszych zakupów gwarantuje ostrożność agresywnym bykom handlowcom w przypadku braku odpowiednich publikacji ekonomicznych poruszających rynek, czy to z USA, czy z Kanady. To powiedziawszy, przemówienia wpływowych członków FOMC mogą wpłynąć na dynamikę cen USD i umożliwić inwestorom wykorzystanie krótkoterminowych okazji we wtorek.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.