Przelicznik walut jest bardzo łatwy w użyciu. W polu Kwota wprowadź wartość, którą chcesz przeliczyć na inną walutę. Uwaga – kalkulator walut przyjmuje tylko wartości liczbowe, wpisanie wartości słowa nie pozwoli nam uzyskać interesującej nas stawki. Następnie należy wskazać walutę, z której przeliczamy (pole „Mam”) oraz walutę, na którą przeliczamy (pole „Chcę otrzymać”). W obu polach możesz wybrać złotego oraz najważniejsze waluty obce w kolejności alfabetycznej.

Na przykład, jeśli chcesz przeliczyć GBP na PLN, wpisz GBP – Wielka Brytania w pierwszym polu i PLN – Polska w drugim polu. Dolar PLN wymaga raportowania USD i PLN oraz Euro PLN, EUR i PLN. Funkcję należy potwierdzić przyciskiem „Konwertuj”. Przelicznik walut podaje kursy wymiany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Po każdym przeliczeniu otrzymujemy informację, ile jednej waluty odpowiada określonej ilości innej waluty.

Obie waluty opisane są trzyliterowymi kodami ISO (np. złoty to PLN). Dodatkowo mniejsza czcionka pokazuje przeliczenie waluty. Klikając na ikonę z symbolami euro (€) i dolara ($) przeliczamy waluty wskazane w polach „Mam” i „Chcę otrzymać”. Kalkulator walutowy – na dobre inwestycje Inwestycje walutowe są nadal bardzo popularne. Wielu inwestorów wybiera ten model, aby pozyskać nowe fundusze. W takim przypadku użycie przelicznika walut może dać doskonałe rezultaty.

Znalezienie tanich walut jest kluczem do czerpania zysków z tego typu inwestycji. Wystarczy skorzystać z opcji oferowanych przez kalkulator walutowy. Możesz znaleźć dobry sposób na pomnażanie majątku bez wychodzenia z domu. Przelicznik Walut – Jakie oferuje kursy? Kalkulator walutowy oparty jest na kursach NBP. Bank Centralny oblicza średnie kursy wymiany w każdy dzień roboczy (11: 5-12:15).

Te ceny pochodzą z wiadomości Thomson Reuters i Bloomberg. Nasz kalkulator walutowy zawiera najpopularniejsze waluty. Są to: euro, (EUR), dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP), frank szwajcarski (CHF), dolar australijski (AUD), lew bułgarski (BGN), juan chiński (CNY), kuna chorwacka (HRK) , korona czeska (CZK), korona duńska (DKK), peso filipińskie (PHP), dolar hongkoński (HKD), rupia indonezyjska (IDR), korona islandzka (ISK), jen japoński (JPY), dolar kanadyjski (CAD), won Korea Południowa (KRW), ringgit malezyjski (MYR), peso meksykańskie (MXN), korona norweska (NOK), dolar nowozelandzki (NZD), rand południowoafrykański (ZAR), rubel rosyjski (RUB), lej rumuński (RON) . ), dolar singapurski (SGD), korona szwedzka (SEK), baht tajski (THB), lira turecka (TRY), hrywna ukraińska (UAH) i forint węgierski (HUF).

W konwerterze dostępnych jest łącznie 31 walut. Wartość wybranej waluty jest zwykle porównywana z inną walutą, na przykład w przeliczniku walut. Pamiętaj, że kursy walut ciągle się zmieniają, więc musisz je śledzić za pomocą kalkulatora walut. Na ich wahania wpływa wiele czynników, takich jak wydarzenia rynkowe, polityka pieniężna, dane makroekonomiczne czy podaż i popyt na daną walutę. Dlatego trudno przewidzieć najkorzystniejszy czas na zmianę. Dlatego warto monitorować zmiany na rynku walutowym. Skorzystaj z naszego kalkulatora walut, aby poznać aktualne kursy najpopularniejszych walut.

Dolar amerykański powstał wkrótce po powstaniu Stanów Zjednoczonych. W 1785 został ogłoszony narodową walutą Stanów Zjednoczonych, a siedem lat później stał się przetargiem powszechnym. Ze względu na wysoką próbę srebra i precyzję obróbki, monety dolarowe były znane i cenione na całym świecie. Dolar osiągnął najwyższą pozycję w handlu międzynarodowym od czasów II wojny światowej. Wartość dolara amerykańskiego przez wiele lat była oparta na parytecie złota. Ale po 1933 roku obywatele amerykańscy nie mogli wymieniać dolarów na złoto. Dopiero w 1973 roku Stany Zjednoczone, podążając za światowym trendem, zrezygnowały z kursu walutowego i zmieniły kurs dolara na kurs płynny.


INSTYTUCJE MONETARNA STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Dolar amerykański jest emitowany i kontrolowany przez System Rezerwy Federalnej, który pełni rolę banku centralnego. Jest również znany jako Rezerwa Federalna – Bank of England (Rezerwa Federalna, pełna nazwa to System Rezerwy Federalnej). Bank Rezerwy Federalnej Ameryki, powołany w 1913 roku na mocy wielokrotnie nowelizowanej Ustawy o Rezerwie Federalnej, jest jedną z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Jej decyzje dotyczą nie tylko innych banków centralnych, ale także banków i funduszy inwestycyjnych, banków komercyjnych, funduszy emerytalnych, a nawet osób prywatnych. Rezerwa Federalna spotyka się osiem razy w roku. Na zebraniach ustalana jest ilość dolarów w obiegu. Do głównych zadań Systemu Rezerwy Federalnej należy także kontrolowanie banków, prowadzenie polityki pieniężnej, działanie jako „ostatnia deska ratunku” i udział w systemie równowagi monetarnej. Ich prawidłowa realizacja wymaga stabilnego wzrostu gospodarczego oraz stabilności rynku walutowego i systemu finansowego.


US DOLLAR

Siła nabywcza dolara znacznie spadła na przestrzeni lat (dziś dolar amerykański stanowi około 3,5% siły nabywczej dolara w latach jego wprowadzenia). Jeszcze w czasach komunizmu rodziny osiedlające się za granicą wysyłały swoim bliskim mieszkającym w Polsce jednodolarowe banknoty, na które można było długo zarobić. Obecnie dolar jest silnie uzależniony od globalnych wydarzeń gospodarczych i politycznych, a także cen ropy i kruszcu. Chociaż kurs dolara amerykańskiego nie jest dziś tak imponujący, waluta amerykańska nadal jest jedną z najważniejszych na świecie. Nie byłoby to możliwe bez siły amerykańskiej gospodarki, która przoduje w rankingu krajów regionu. Stany Zjednoczone wyróżniają się nie tylko bogactwem zasobów naturalnych, takich jak ropa czy złoto, ale także wysoko rozwiniętymi nowymi technologiami, przemysłem elektronicznym, lotniczym i motoryzacyjnym. Aktualny kurs wybranej kwoty dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut można sprawdzić za pomocą internetowego przelicznika walut.


Monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 centów i 1 dolara znajdują się obecnie w obiegu. Jednak największe wrażenie robią banknoty amerykańskie. Ludzie sprzed kilkudziesięciu lat potrafią elektryzować ceny wśród kolekcjonerów. Każdy rachunek przedstawia wizerunek postaci historycznej ważnej dla Stanów Zjednoczonych. 1 USD reprezentuje George’a Washingtona, 2 USD reprezentuje Thomasa Jeffersona, 5 USD reprezentuje Abrahama Lincolna, 10 USD reprezentuje Alexandra Hamiltona, 20 USD reprezentuje Andrew Jacksona, 50 USD reprezentuje Ulyssesa Granta, a 100 USD reprezentuje Benjamina Franklina. Większe nominały, takie jak 500 USD, 1000 USD, 5000 USD lub 10 000 USD, zostały wyprodukowane wcześniej i nadal są w obiegu, ale nie są używane na rynku publicznym. Kontrowersje wokół banknotów dwudziestodolarowych nie ucichły od kilku lat. Na stulecie amerykańskiego obywatelstwa inicjatywa WomenOn20s.com zaproponowała zastąpienie wizerunku prezydenta Jacksona jedną z kobiet, które odegrały ważną rolę w historii Ameryki. W internetowym głosowaniu wygrała Harriet Tubman, symbol siły. Ustawa została przedstawiona prezydentowi Barackowi Obamie, ale nie została wdrożona do końca jego kadencji. Inicjatywa została odłożona na półkę podczas prezydentury Donalda Trumpa, ale prezydent Joe Biden zapowiedział, że do niej wróci. Obserwatorzy spekulowali, że George Floyd może być na płycie.


DOLARÓW NA RYNKU WALUTOWYM

dolary amerykańskie można scharakteryzować jako najważniejszą walutę świata. Potwierdza to jego udział w prawie 0% obrotów rynku walutowego Forex. Najpopularniejszymi parami walutowymi są euro do dolara amerykańskiego, dolar amerykański do jena japońskiego oraz funt brytyjski do dolara amerykańskiego. USD jest główną walutą konta dla transakcji międzynarodowych. W tej walucie kwotowane są ceny ropy naftowej i surowców o znaczeniu strategicznym dla światowej gospodarki.


DOLAR I POLSKA ZŁOTÓWKA. Kalkulator walut

W porównaniu do polskiego złotego (PLN), dolar amerykański (USD) jest uważany za bezpieczną walutę, głównie ze względu na swoją siłę rynkową na przestrzeni lat. Chociaż polski złoty już przechodził poważne kryzysy, w tym np. w 1995 r. po nazwaniu złotego, dolar amerykański przez wiele lat utrzymywał satysfakcjonującą wartość. Z tych powodów inwestycje w dolarach są z natury bezpieczniejsze niż inwestycje w złotówkach. W krótkim okresie aprecjacja złotego w stosunku do dolara może być bardzo korzystna, w dłuższej jednak korzystniejsze może być pominięcie giełdy i korzystanie z instrumentów finansowych wycenianych w dolarach.

Frank szwajcarski CHF

Rozwój sektora bankowego w Szwajcarii nastąpił stosunkowo późno, dopiero w XIX wieku. Do połowy stulecia każdy kanton miał prawo bicia własnych monet. Szwajcarska konstytucja federalna została stworzona dopiero w 18 8 r., a opisaną władzę zniesiono na rzecz rządu federalnego. Od tego momentu tylko władze centralne miały prawo do wydawania gotówki. Rozwój i umocnienie szwajcarskiej waluty szybko przyspieszyło.

Od 1865 r. Szwajcaria, Włochy, Belgia i Francja

rozpoczęły współpracę w ramach Łacińskiej Unii Monetarnej. Głównym założeniem współpracy było ustalenie stabilnego kursu walutowego dla poszczególnych krajów, a więc w stosunku 1:1. Nie było również ogólnych ograniczeń dotyczących płatności dokonywanych w niektórych walutach. Unia zakończyła się w 1926 roku, po czym frank szwajcarski stał się jedyną oficjalną walutą w Szwajcarii. Początkowo waluta była powiązana ze srebrem, a następnie ze złotem. Do 2000 roku metal ten wymieniany był na franka szwajcarskiego. Zależność została rozwiązana w wyniku referendum. Swiss Monetary Board Szwajcaria – Monetary Board

Szwajcarski Bank Narodowy

jest odpowiedzialny za politykę monetarną w Szwajcarii. Został utworzony w 1907 roku na mocy ustawy o Banku Rezerwy Federalnej. Szwajcaria jest jednym z nielicznych krajów Europy Zachodniej poza Unią Europejską i strefą euro. Struktura własnościowa Szwajcarskiego Banku Narodowego różni się od innych krajów. Zgodnie ze statutem Szwajcarskiego Banku Narodowego bank działa w formie spółki akcyjnej. Od 2015 roku jest własnością prywatną. Głównym celem banku jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Narodowy Bank Szwajcarii odpowiada m.in. za emisję franka szwajcarskiego, prowadzenie polityki pieniężnej oraz świadczenie usług płatniczych dla płatności bezgotówkowych przez banki działające na rynku szwajcarskim. SWISS FRANC Frank szwajcarski od wielu lat jest walutą inwestycyjną i kredytową, głównie ze względu na sztywną politykę finansową. Kurs franka szwajcarskiego jest teraz bardzo ważny dla wszystkich tych osób. Na przestrzeni lat waluta znacznie się umocniła.

W czasie globalnego kryzysu finansowego zrezygnowano z minimalnego kursu euro i franka

szwajcarskiego. Frank szwajcarski jest nadal uważany za jedną z najbezpieczniejszych walut na świecie. MONETY I BANKNOTY Frank SzwajcarskiFrank Szwajcarski Monety i Banknoty W przypadku franka szwajcarskiego moneta jest emitowana przez Mennicę Szwajcarską lub Walutę Szwajcarską, aw przypadku Schweizerische Nationalbank przez Szwajcarski Bank Narodowy. W sklepie znajdują się monety 5, 10 i 20 centów oraz 1/2 franka i 1, 2, 5 franka. Dostępne są również banknoty 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Swoim wyglądem wyróżniają się wieloma kolorami i oryginalnymi wzorami. Przedstawiają np. kulę ziemską, flagę szwajcarską, czy portrety znanych obywateli, m.in. Arthura Honeggera i Le Corbusiego. Frank szwajcarski ma kilka zabezpieczeń, które zmniejszają ryzyko fałszerstwa. Wśród stosowanych technologii są m.in.

Metalowe nici i mikronadruki

Wprowadzone przez szwajcarski bank w latach 2016-2019 nowe banknoty zaprojektowane przez Manuelę Pfrunder zostały zaktualizowane o dodatkowe zabezpieczenia, które zapewniają jeszcze lepszą ochronę przed fałszerstwem. Szwajcarski Francuski FOREX Szwajcarski Frank Frank szwajcarski) jest ważną walutą na rynku Forex. Wielu ekspertów uważa to za bezpieczną przystań. Przepływ kapitału można porównać do fali – inwestorzy są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych decyzji w korzystnej sytuacji, natomiast w sytuacji paniki czekają na niekorzystny okres i odkładają niepewne decyzje. Jeszcze przed pandemią Covid-19 frank szwajcarski osiągnął dominującą pozycję na rynku forex. Przerażeni nową sytuacją inwestorzy starają się ulokować środki w określony sposób. Pod tym względem frank szwajcarski wyraźnie zachowywał się lepiej niż inne główne waluty, w tym dolar amerykański, wobec którego nadal umacniał się w porównaniu z rokiem przed pandemią. FRANK SZWAJCARSKI DLA POLSKI Frank szwajcarski znacznie umocnił się w 2015 roku.

Stawiało to w trudnej sytuacji wielu polskich kredytobiorców,

którzy na początku XX wieku byli gotowi zaciągać kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane w tej walucie. Perspektywa skorzystania z korzystnego kursu franka szwajcarskiego, który uznano za bardzo stabilny, była atrakcyjna. Niektórzy eksperci również zachęcali do takich decyzji, mimo że większość ekspertów stale przypominała o wysokim ryzyku tego typu pożyczki, zwłaszcza jeśli chodzi o obligacje kilku- lub kilkudziesięcioletnie. Sytuacja zmieniła się dramatycznie w ciągu niespełna dziesięciu lat. Kurs franka szwajcarskiego poszybował w górę. Kredytobiorca, który wybrał takie rozwiązanie, musi spłacić prawie dwa razy więcej rat niż bezpośrednio po zaciągnięciu kredytu.

Wiele osób uważa, że ​​tacy kredytobiorcy byli świadomi ryzyka związanego

z pożyczaniem w obcej walucie. Jednak popularne obecnie pozwy frankowe opierają się nie na nieuczciwości, ale na nadużywaniu klauzul umownych. W umowach zawieranych z konsumentami banki konstruowały zapisy ustalające kurs każdej części w taki sposób, aby kredytobiorca przy zaciąganiu zobowiązania nie znał rzeczywistego zakresu zobowiązania. Komisarz Finansowy, który interweniuje w takich sprawach na wniosek konsumentów, potwierdza roszczenia większości kredytobiorców. Słynne orzeczenie Trybunału Unii Europejskiej w sprawie Dziubak (sygn. C-260/18) również przyniosło nadzieję kredytobiorcom. Sytuacja jest dynamiczna, ale obecnie wiele spraw jest rozwiązywanych zgodnie z życzeniami konsumentów w stosunku do różnych banków.

Funta brytyjski/Funt szterling. Kalkulator walut

Początki funta szterlinga datowane są już na koniec VIII wieku, gdy król Offa ustanowił nową jednostkę monetarną, której nadał nazwę pens. Moneta wykonana była ze srebra i stanowiła początek brytyjskiej waluty, jaką znamy dziś. Już w 1158 roku Henryk II oficjalnie wprowadził do obiegu funta szterlinga i ustanowił jego wymienialność na srebro. Od roku 1489 pojawiły się złote monety o nominale jednego funta. Każda dzieliła się na 240 pensów. Wprowadzono również szylingi. Jeden funt był równy dwudziestu szylingom (więc 1 szyling równał się 12 pensom).

Krokiem milowym w rozwoju waluty było założenie w 1694 roku Banku Anglii. Głównym zadaniem, które przed nim postawiono, było sprawowanie pieczy nad brytyjską walutą. Rozpoczęto również produkcję banknotów. Brak zaawansowanej technologii sprawił, że dochodziło do licznych fałszerstw. Od 1816 roku zmieniono wymienialność funta na złoto. Los banknotów dopadł również monety. W XVII wieku odkryto ich powszechne podrabianie. Problem udało się rozwiązać Izaakowi Newtonowi, który objął funkcję Mistrza Mennicy Królewskiej. System wymiany funta na złoto nie przetrwał jednak okresu kryzysu lat trzydziestych. Wartość waluty uległa znacznemu osłabieniu. Fałszerstwa przeprowadzone przez III Rzeszę doprowadziły do spadku wartości funta szterlinga aż o 75 procent.

Po zakończeniu II Wojny Światowej próbowano znaleźć rozwiązanie w celu stabilizacji waluty. Kolejne dewaluacje doprowadziły do konieczności podjęcia zdecydowanych działań przez rząd Margaret Thatcher. Doszło do powiązania funta z marką niemiecką, a dodatkowo włączono walutę do mechanizmu kursów walutowych European Exchange Rate Mechanism (ERM). Celem takiego posunięcia była stabilizacja europejskich walut oraz ograniczenie zmienności ich kursów. Działania być może przyniosłyby skutek, gdyby nie atak przeprowadzony 16 września 1992 roku przez George-a Sorosa, noszący miano czarnej środy. Wspomniane działania doprowadziły do spadku wartości funta szterlinga o 15% w odniesieniu do marki niemieckiej oraz o 25% w stosunku do dolara amerykańskiego. Mimo to, w obliczu utworzenia strefy euro, Bank Anglii ustalił, że euro nie zastąpi funta.


WŁADZE MONETARNE W ANGLII

Sprawowanie władzy monetarnej w Anglii należy do Banku Anglii, z ang. Bank of England (BoE). Instytucję powołano do działania w 1694 roku i powszechnie nazywa się ją „strażnikiem brytyjskiego funta”. Bank Anglii ma swoją siedzibę w Londynie – został zbudowany na ruinach pochodzącej z czasów starożytnych świątyni Mitry. imo stosunkowo niewielkiej gospodarki Bank Anglii doprowadził do osiągnięcia wysokiego poziomu kursu waluty, który przekłada się na jakość funta szterlinga.


KURS FUNTA SZTERLINGA

Funt brytyjski przez lata wyróżniał się wysokim i dość stabilnym kursem. Wydarzenia z 2016 roku i przeprowadzone referendum spowodowały jednak tąpnięcie na rynkach walutowych. Sytuacji nie poprawił fakt, że wyniki głosowania ukazały niewielkie różnice w końcowym rozstrzygnięciu. Referendum pokazało, że brytyjskie społeczeństwo jest bardzo podzielone. Decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej znacznie pogorszyła notowania funta szterlinga. Tak złych statystyk nie było już dawno. Pogorszenie kursu funta szterlinga wynikało z trendu polegającego na opuszczaniu brytyjskiego rynku oraz przejścia na bezpieczne pozycje. W najbliższym czasie trudno oczekiwać zmian. Procesowi Brexitu towarzyszył od początku zamęt i dezinformacja, które nie wpływają korzystnie na kurs brytyjskiego funta.


MONETY I BANKNOTY

Funt brytyjski (GBP) – Monety i banknotyFunt szterling funkcjonuje w obiegu w formie monet 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funty oraz banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 funtów. Wszystkie stanowią nawiązanie do angielskiej tradycji. Monety na awersach zawierają wizerunek królowej Elżbiety II, natomiast na rewersach zamieszczono fragmenty herbu Wielkiej Brytanii. Produkcja odbywa się z wykorzystaniem substancji takich jak stal, miedź, nikiel czy cynk. Banknoty występują w różnych szatach graficznych w zależności od części zjednoczonego królestwa, w której są produkowane. Ich emitentem jest Bank of England. Również w tym przypadku wykorzystany został wizerunek Elżbiety II. Na banknotach pojawiają się również takie postaci jak Edward Elgar, Karol Darwin czy Hohn Houlbon. W 2016 roku do obiegu trafiły pierwsze banknoty wykonane w najnowszej technologii polimerowej o nominale 5 funtów brytyjskich, a w 2017 roku kolejne (o nominale 10 funtów).


FUNT SZTERLING NA RYNKU FOREX

Funt szterling stanowi jedną z najważniejszych walut na rynku walutowym Forex i nazywany jest potocznie jako “kabel”. Najpopularniejsza para, którą tworzy z dolarem amerykańskim, to GBP/USD. Porównywanie z innymi walutami prowadzi do wniosku, że jej główni konkurenci w rankingu to pary EUR/USD i USD/JPY. O ile w rzeczywistości na rynku walut funt brytyjski zajmuje pewną, trzecią pozycję, to jest mniej znany pod kątem inwestycji, ustępując miejsca przede wszystkim na rzecz euro i dolara amerykańskiego. Tworzenie par walutowych odbywa się według zasady, że funt szterling jest walutą kwotowaną jedynie względem euro. Pozostałe obejmują funta jako walutę bazową.


FUNT SZTERLING DLA POLAKÓW

Od momentu dołączenia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku na wyspy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia wyruszyło blisko milion Polaków. Funt szterling jest więc szczególnie istotny dla naszych rodaków. W przypadku przesyłania pieniędzy do Polski nawet stosunkowo nieznaczne zmiany notowań mogą doprowadzić do istotnych zmian w domowym budżecie. Również w gorszym okresie zarobki w Wielkiej Brytanii są na tyle wysokie, że praca na wyspach jest cały czas opłacalna. Obecna sytuacja jest trudna dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii nie tylko z uwagi na niepewność co do przyszłości poza Unią Europejską, ale przede wszystkim utrzymujący się niższy kurs wymiany waluty.


CIEKAWOSTKI

Funt szterling GBP – CiekawostkiHistorią tak długą jak funt szterling nie może się pochwalić żadna inna waluta. Oznaczenie funta pochodzi od łacińskiej litery „L”. Libra to w tłumaczeniu jednostka miary która określa, ile kruszcu znajduje się w konkretnej monecie. Ciekawy jest również fakt fałszowania gotówki w czasie wojny przez nazistów, mający na celu osłabienie przeciwnika. Od XII wieku kontrolowana jest jakość wybijanych monet, a tradycyjny zwyczaj określa się jako „Trial of Pyh”.

Funt szterling (z ang. pound sterling) wyróżnia się wieloletnią tradycją, która nawet w obliczu gorszych notowań przyciąga inwestorów z uwagi na relatywną stabilność. Nic nie zwiastuje, aby w kolejnych latach notowane miały być dodatkowe spadki. W obliczu zmiennej rzeczywistości, w tym związanej z opuszczeniem Unii Europejskiej, nie sposób jednak rozstrzygnąć tej kwestii jednoznacznie.

Euro – Euro-Złoty – Euro do złotego – Kalkulator walut

Pomysł na stworzenie wspólnej waluty pojawił się już w 1960 roku i był niejednokrotnie dyskutowany na unijnym forum. Wprowadzenie miało odbyć się w ramach unii gospodarczej i walutowej (w skrócie UGW), która polega na wspólnym prowadzeniu polityki pieniężnej, koordynowaniu polityk budżetowych i gospodarczych, a także posługiwaniu się jedną wspólną walutą. Wskazywano, że euro umożliwiłoby sprawniejszy handel zagraniczny, lepsze wyniki, a także ułatwienia dla konsumentów. Początkowe plany zatrzymały zawirowania na rynkach walutowych.

Dopiero w 1979 roku doszło do utworzenia Europejskiego Systemu Walutowego opierającego się na systemie kursów wymiany, który stosowano w celu utrzymania w danym przedziale kursów walut uczestniczących w EWS. Mimo skutecznego funkcjonowania przez okres prawie dziesięciu lat, dopiero raport Delorsa stanowił prawdziwe narzędzie do wprowadzenia wspólnej waluty. W dokumencie zaproponowano okres przygotowawczy do przyjęcia euro składający się z trzech etapów zaplanowanych w latach od 1990 do 1999. Po wyrażeniu zgody na zalecenia zawarte w raporcie parafowano w grudniu 1991 roku na szczycie w Maastricht Nowy Traktat o Unii Europejskiej. 1 stycznia 1999 roku euro oficjalnie weszło w życie. Do ogólnego obiegu walutę dopuszczono jednak dopiero 1 stycznia 2002 roku, na terytorium dwunastu państw. W okresie przejściowym, obejmującym 3 lata pomiędzy wskazanymi datami, euro było wykorzystywane jedynie w celach rachunkowych oraz do płatności elektronicznych.


EUROPEJSKI BANK CENTRALNY

EBC – Europejski Bank Centralny siedzibaZarządzaniem walutą euro zajmuje się Europejski Bank Centralny (EBC). Do jego zadań należy przede wszystkim utrzymywanie stabilności cen, a także ustalanie ram polityki pieniężnej i gospodarczej Unii Europejskiej. W ten sposób Europejski Bank Centralny wspiera zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. EBC zarządza również rezerwami walutowymi, wspomaga kraje strefy euro w nadzorowaniu rynków i instytucji finansowych, dba o dobrą kondycję systemu bankowego, zezwala członkom na emisję wspólnej waluty, a także monitoruje trendy cenowe. Działanie Europejskiego Banku Centralnego opiera się na współpracy z bankami centralnymi poszczególnych krajów Unii Europejskiej, które wspólnie tworzą Europejski System Banków Centralnych. EBC składa się z trzech organów decyzyjnych. Rada Prezesów jest organem decyzyjnym, Zarząd nadzoruje bieżące zarządzanie banku, a Rada Ogólna wypełnia zadania koordynacyjne i doradcze.


KURS EURO

Euro jest walutą wykorzystywaną powszechnie zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, w Unii Europejskiej i poza nią. Kurs euro jest dla wszystkich osób posługujących się wspólną walutą szansą na realne oszczędności, a także realizację korzystnych inwestycji. W ostatnich latach kurs euro prezentował się stosunkowo płasko, nie pozostawiając śladu po znacznych wahaniach, które miały miejsce w czasach kryzysu finansowego. Oczywistym jest jednak, że kurs euro zmienia się dynamicznie i jego regularna obserwacja, a także zapoznawanie się z prognozami, może być źródłem zysku.


MONETY I BANKNOTY

Waluta Euro – Monety i banknotyBanknoty euro są identyczne we wszystkich krajach strefy euro. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku monet, gdzie tak samo wygląda tylko jedna strona – druga zawiera motywy charakterystyczne dla konkretnego kraju. Euro występuje powszechnie w formie banknotów 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro, a także monet – 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów. Wygląd banknotów EUR został zaprojektowany w nawiązaniu do siedmiu okresów w historii kultury europejskiej. Banknoty, biorąc pod uwagę rosnące nominały, reprezentują odpowiednio styl klasyczny, romański, gotyk, renesans, barok i rokoko, architekturę inżynieryjną oraz architekturę nowoczesną XX wieku. Monety znacznie różnią się od siebie zarówno kolorami (np. złoty, srebrny, bądź połączenia obu), jak i wzorami czy bokami. Wspólna strona „europejska” przedstawia mapę Unii Europejskiej sprzed rozszerzenia z 2004 roku albo mapę Europy. O ciągłe ulepszanie zabezpieczeń, a także wprowadzanie nowych banknotów, dba Europejski Bank Centralny i lokalne banki centralne.


EURO NA RYNKU FOREX

Euro jest również jedną z głównych walut na rynku Forex. Wraz z dolarem amerykańskim tworzy jedną z najpopularniejszych par. Umiejscawia się je wśród tzw. „majors”, czyli walut o największym znaczeniu globalnym. Sytuacja taka ma miejsce dzięki wielkości i stabilności gospodarki strefy euro. Euro wyróżnia wysoka płynność. Jest walutą popularną w zakresie inwestycji, wymiany walut oraz zapłaty za towary zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne. Szacuje się, że euro stanowi nieco ponad 20 procent w globalnych rezerwach walutowych.


EURO DLA POLAKÓW

Kurs euro jest z perspektywy Polaków jednym z najbardziej istotnych kursów walutowych. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ Polska do dnia dzisiejszego znajduje się poza unią walutową. Mimo to strefa euro jest odpowiedzialna za większość prowadzonego przez nasz kraj handlu zagranicznego. Wielu Polaków pracuje na stałe w innych krajach członkowskich, przesyłając regularnie pieniądze do kraju. Rodacy wykorzystują również euro w czasie podróży prywatnych. Nawet jeśli w danym kraju nie jest to obowiązująca waluta, to może się okazać, że jedyna (bądź bardziej korzystna) możliwość wymiany waluty na miejscu będzie opierać się na posiadaniu euro, a nie złotówek.


CIEKAWOSTKI

Kurs EURO – Ciekawostki. W przypadku waluty euro zdarza się, że ten sam nominał występuje zarówno w postaci monety, jak i banknotu. Jest tak w przypadku 10 EUR, które oprócz powszechnie wykorzystywanego w obrocie banknotu funkcjonuje również w formie monety, osiągając znaczne wartości wśród kolekcjonerów. Symbol euro można odczytywać jako nawiązanie do symbolu dolara amerykańskiego (USD). W pierwszym zastosowano dwie poziome linie, natomiast w drugim dwie pionowe. Wykorzystanie w trakcie sprzedaży waluty euro w wielu miejscowościach turystycznych (choć nie tylko) jest źródłem dodatkowego zysku dla sprzedawców. Dzieje się tak ze względu na ustalanie we własnym zakresie jej przelicznika. Różnica stanowi swego rodzaju marżę. Niewielka zazwyczaj różnica dla kupującego stanowi często znaczne profity dla sprzedawców. Aby poznać realną wartość euro w stostunku do innych walut warto skorzystać z narzędzia jakim jest bezpłatny kalkulator walut online.

Waluta euro, choć stosunkowo młoda,

szybko zyskała miano jednej z najważniejszych na świecie. Każdego dnia korzystają z niej miliony ludzi, również w krajach nieposługujących się oficjalnie euro. Z uwagi na relatywnie wysoką stabilność waluta euro jest ciekawym wyborem inwestycyjnym. Polska, mimo że nie należy na razie do unii walutowej, prędzej czy później prawdopodobnie będzie zmuszona do przyjęcia wspólnej waluty, ponieważ wstępując do Unii Europejskiej zaakceptowała wszystkie zasady członkostwa. Szacuje się jednak, że nie nastąpi to szybko z uwagi na negatywne nastawienie części społeczeństwa i polityków, a także obowiązek osiągnięcia „wysokiego stopnia trwałej konwergencji gospodarczej”, która przejawia się w spełnieniu określonych kryteriów.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.