USD

Dolar amerykański słabnie, mimo słabego nastroju do ryzyka na rynku akcji. Nie ma łatwej odpowiedzi na to, co się dzieje; Fed podwyższył wczoraj 75 pb, a rynek wycenia 78% szans na kolejną podwyżkę o 75 pb w przyszłym miesiącu. Niektóre teorie:

1) Niech to będzie proste

Przedni koniec krzywej Skarbu jest grą nr 1 w mieście na rynkach. Rentowności wzrosły wcześniej do 3,39%, ale uległy odwróceniu i spadły w ciągu dnia o 10 pb do 3,17%. Co więcej, po skoku po CPI przód się ochłodził.

Roczne plony w USA przez 2 lata

2) Rozprzestrzenianie się kompresji

Dziś nie chodzi tylko o ruch rentowności w USA, rentowności niemieckich bundów poszły w przeciwnym kierunku. Przeciek z EBC sugerował, że rozważają sprzedaż portfeli obligacji europejskich o niższej rentowności, aby kupić obligacje o wyższej rentowności, w rodzaju operacji Twist. Rynek wziął to sobie do serca i niemieckie dziesiątki wzrosły o 28 punktów bazowych do 1,72% – to prawie 40 punktów bazowych kompresji, a euro z kolei zyskało 150 pipsów. Para ta również skorzystała z technicznego odbicia ze względu na wsparcie na majowych minimach.

Wykres dzienny EURUSD

3) Szok SNB

Nikt nie spodziewał się dziś podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Szwajcarii o 50 punktów bazowych. Dostarczyli dużego szoku i połączyli to z usunięciem w zestawieniu odniesienia do silnego franka. Stany Zjednoczone i Szwajcaria konkurują o bezpieczne przepływy, a niemalże zniesienie ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii podcięłoby jedno źródło popytu w USD.

4) Dzisiejsza decyzja Banku Japonii

Być może bardziej niż sama mechanika SNB, niespodzianka jest przypomnieniem dzisiejszego dużego ryzyka związanego z wydarzeniem – decyzji BOJ. Bank centralny jest całkowicie spalony z tym, co dzieje się na świecie. Inflacja rośnie, a oni uparcie utrzymują rentowność JGB na poziomie +0,25%. Ogromne zakłady rosną przeciwko nim, co sprawiło, że dzisiejsza decyzja stała się ważnym wydarzeniem. Jeśli zmienią bieg lub nawet zaoferują wskazówkę, ogromny jednokierunkowy handel USD/JPY może się odwrócić. W oczekiwaniu (lub strachu) przed tym, widzimy dzisiaj dużą sprzedaż USD/JPY, ale jeśli spojrzysz na wykres dzienny, to tylko wierzchołek potencjalnej góry lodowej.

Wykres dzienny USDJPY

5) Decyzja BOE

Na pierwszy rzut oka BOE nie było niespodzianką, gdyż podniósł się o 25 punktów bazowych. Jednak był solidny cios przeciwko temu posunięciu i były trzy różnice zdań. Rynek może wyczuwać nadchodzące większe podwyżki BOE. Cable zyskał ponad 400 pipsów w stosunku do minimów z tego tygodnia i wygląda na to, że zakłady na definitywne wybicie 1,20 są przeciskane.

GBPUSD 15 min wykres 16 czerwca

Myślę, że jest to przypadek, w którym suma części sumuje się do pewnych znaczących przepływów na rynku, który jest coraz bardziej niepewny. Postaw na większą sprzedaż amerykańskiej technologii (która nadal osiąga w tym roku gorsze wyniki niż światowe akcje) i jest wiele powodów, aby łagodzić amerykańskie dolary po potwornym wyścigu na początku roku.

Co następne? Obserwuj dziś uważnie Bank Japonii i miej oko na rentowność. Jeśli BOJ utrzyma status quo, a stopy kapitalizacji będą dalej spadać, spadek dolara (poza JPY) powinien się jutro przedłużyć.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.