Rezygnacja szefa HSBC ds. zrównoważonego inwestowania otwiera przed nami szansę.

Zielona transformacja jest w toku, ale sposób jej przeprowadzenia rozdzieli zwycięskie i przegrane kraje na resztę stulecia.

Z jednej strony jest napędzana ideologią zmiana, która jest dogmatyczna i zaśmiecona defetyzmem i antyhumanizmem. Dominuje dyskusję w Europie, a jej główną cechą jest absolutyzm. Nie ma kompromisu, a to rozciąga się na wojnę w Rosji, gdzie nie ma kompromisu i nie ma środków zbyt ekstremalnych, nawet jeśli oznacza to podwodne zajęcie własnej gospodarki i zubożenie jej obywateli.

Ciągle wracam do komentarza łotewskiego premiera Krisjanisa Karinsa z 30 maja, który podkreślał konieczność odcięcia rosyjskiej ropy: „To tylko pieniądze” – powiedział.

Druga strona jest scharakteryzowana jako negatorzy klimatu lub ci, którzy zgładziliby planetę, ale pojawia się trzecia strona.

Dziś ze stanowiska zrezygnował Stuart Kirk, szef zrównoważonego inwestowania w HSBC. Opuścił bank inwestycyjny po prezentacji, w której powiedział, że inwestorzy nie muszą martwić się ryzykiem klimatycznym. Powiedział, że bankierzy centralni, tacy jak Mark Carney, próbują „przesadzić z kolejnym facetem”… „Czuję, że trochę wymyka się to spod kontroli”, powiedział.

Wiele z jego punktów zostało przecenionych, a dostawa była niechlujna. Było zbyt wiele krzyków kogo to obchodzi i strzelania do innych. Brzmiał jak ktoś głęboko sfrustrowany negatywnością i uciążliwą uległością, ale dotknął najważniejszej kwestii:

„Wcale nie wątpię w naukę” – powiedział. „Istoty ludzkie były niesamowite w adaptacji przez całą historię”.

W poście na LinkedIn, w którym ogłosił dzisiaj swoje odejście, posunął się o krok dalej w kwestii , o której mówiłem od lat: Ludzie byli niesamowici w innowacjach w całej historii.

„Ludzka pomysłowość może i przezwycięży nadchodzące wyzwania, oferując jednocześnie ogromne możliwości inwestycyjne” – napisał .

Ten wycinek z gazety pochodzi z października 1903 roku i szacuje, że lot człowieka zajmie 1-10 milionów lat:

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.