Ceny spot gazu ziemnego (CFDS NA GAZ ZIEMNY) wzrosły w swoich ostatnich notowaniach na poziomie intraday, aby osiągnąć niewielkie dzienne zyski do momentu pisania niniejszego raportu, o 0,53% , aby uregulować cenę 7,544 USD za milion brytyjskich jednostek cieplnych, po wzroście podczas wczorajszego handlu o 3,89%.

Po jednym z największych spadków w historii handlu gazem ziemnym, kontrakty terminowe odbiły się w środę, ponieważ handlowcy przetrawili wpływ poważnych zakłóceń w eksporcie na szerszy kontekst silnego globalnego popytu.

Po spadku o 1420 USD we wtorkowej sesji po wiadomościach, że projekt eksportowy Quintana Island w Teksasie Freeport LNG nie wróci do pełnej obsługi do końca tego roku, lipcowy kontrakt w Nymex wzrósł o 23,1 centa dziennie i zamknął się na poziomie 7 420 USD. Umowa sierpniowa wzrosła o 22,6 centa do 7,406 USD.

Awaria Freeport spowodowana wybuchem i krótkim pożarem w zeszłym tygodniu przekłada się na utratę około 2,0 miliardów stóp sześciennych dziennie gazu przeznaczonego do przekształcenia w skroplony przez co najmniej trzy miesiące, a nie trzy tygodnie, jak początkowo podała firma. Co więcej, wraz z odroczeniem pełnej obsługi do około końca 2022 r., wielkość eksportu w obiekcie prawdopodobnie pozostanie poniżej wydajności w czasie, gdy globalny popyt wspiera szczytowe wielkości.

W związku z tym jest obecnie prawdopodobne, że gaz zasilający, który trafiłby do Freeport na eksport, w tym wtrysk, będzie teraz używany w magazynach. Inne amerykańskie instalacje LNG są już wyczerpane i nie mogą przyjąć więcej. Oznacza to, że niższe dostawy w Stanach Zjednoczonych w stosunku do ogólnego popytu w miarę zbliżania się lata z pewnością zwiększą się, pomagając zrównoważyć rynek.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.